Jak wykorzystać cytrynę w domowym zaciszu?

Czyszczenie i przechowywanie miotły

Oprócz zdecydowanego działania soku z cytryny pamiętajmy, że ręczne miotły należy okresowo czyścić. W przeciwieństwie do odkurzaczy lub mioteł elektrycznych, które zbierają kurz i pozostałości wewnątrz worka, miotła ręczna zamiata wszystko siłą samego włosia. Wśród których zaraz po czyszczeniu istnieje ryzyko pozostania resztek brudu, który z czasem może zasklepiać szczotkę.

Za każdym razem, gdy używamy miotły, upewnij się, że jest czysta i wolna od ciał obcych między jej włosiem: w ten sposób będzie jak nowa i gotowa do ponownego użycia. To prawdziwy sprzymierzeniec w sprzątaniu domu: zadbajmy więc o to, aby używać go prawidłowo, aby przepuszczać go w każdym zakątku naszych pokoi czy na naszych podwórkach, nad listwami przypodłogowymi, aby z każdej powierzchni pozbyć się uciążliwej obecności kurzu i osadów. A potem czyścimy miotłę i ostrożnie umieszczamy ją w szafie, gotową do ponownego użycia.

 

Kuchenka mikrofalowa: jak pozbyć się brudu dzięki cytrynie

W ten sposób cytryna prezentuje się jako doskonały sprzymierzeniec w sprzątaniu i higienie domu. I to nie tylko za zaskakujące rezultaty gwarantowane przez działanie jego soku na włosie, które jest tak samo miękkie jak poprzednio. Ten owoc cytrusowy, oprócz swoich dobroczynnych właściwości i wielu zastosowań w kuchni, może być również wykorzystany do innych czynności. Oprócz nadawania blasku naszym włosom dzięki sokowi połączonemu z olejem kokosowym, jest również doskonałym środkiem myjącym, który oczyszcza i dezynfekuje.

Aby wyczyścić kuchenkę mikrofalową z osadów brudu na powierzchni, jak donosi francuska strona LC News, można dodać sok lub skórkę z cytryny do naczynia pełnego wody. Następnie wkłada się go do kuchenki mikrofalowej na 3-5 minut, para ucieknie i przykryje wnętrze, a brud z łatwością zejdzie. W celu prawidłowego oczyszczenia ścianek piekarnika należy pozostawić pojemnik do ostygnięcia, a następnie przetrzeć je gąbką nasączoną wodą i cytryną. Czyszczenie gwarantowane dzięki wielu zaletom cytryny, która uwalnia delikatny cytrusowy zapach.

 

Tysiące zastosowań cytryny, od drewnianych desek do krojenia po polerowanie butów

Wśród tysiąca zastosowań cytryny w pracach domowych, jest również środkiem na dokładne czyszczenie drewnianych desek do krojenia zwykle używanych w kuchni. Wystarczy posypać je odrobiną soli, natrzeć całą powierzchnię połową cytryny i spłukać: czynność należy powtarzać, aż deska do krojenia będzie idealnie czysta. Cytryna, jak wiadomo, może być również używana do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z muszli klozetowej, ale jest również doskonałym środkiem na polerowanie butów: jej sok w połączeniu z oliwą z oliwek sprawi, że będą jak nowe.

Wśród najskuteczniejszych środków jest również aplikacja cytryny na najbardziej uporczywe plamy, które skamieniają na hermetycznych plastikowych pojemnikach. W takim przypadku wystarczy przetrzeć je gąbką nasączoną sokiem z cytrusów przez 15 minut i spłukać.

Cytryna to niewątpliwie jedna z najbardziej kompletnych potraw: towarzyszy naszym potrawom, aromatyzuje je, nadaje im intensywny i delikatny aromat. Jest naturalnym lekarstwem na grypę i przeziębienie, a jak widzieliśmy, działanie jego soku jest niesamowite nawet w najczęstszych pracach domowych: sprzątaniu, usuwaniu plam i zabrudzeń. Owoc cytrusowy o tysiącu właściwości, który jest dobry dla naszego zdrowia… a także dla naszego domu!