SPIERZCHNIĘTE USTA: CZEGO NIE ROBIĆ?

W przeciwieństwie do innych części ciała, skóra ust jest cienka, przez co bardziej wrażliwa i stale narażona na wiatr, zimno, suche powietrze i słońce. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak zapobiegać i leczyć spierzchnięte usta, rzeczy do zrobienia i rzeczy, których należy unikać.

Czego nie robić

  1. Oblizuj usta

Oblizywanie ust językiem jest dla wielu powszechnym nawykiem. Czasami robisz to cały czas, prawie nie zdając sobie z tego sprawy, być może podczas rozmowy. Ten drobny gest jednak tylko potęguje jego suchość.

  1. Złuszczaj usta

Złuszczanie ust jest tak samo ważne, jak regularne złuszczanie twarzy i reszty ciała, ponieważ pomaga wyeliminować martwe komórki naskórka. Jednak, gdy usta są spierzchnięte, ich złuszczanie może pogorszyć problem. Jeśli naprawdę nie chcesz rezygnować z peelingu, po prostu delikatnie masuj je odrobiną miodu i cukru.

  1. Dotknij skórek

Kiedy usta są spierzchnięte, pokusa odrywania skórek lub ich gryzienia jest silna. Spowoduje to spowolnienie procesu gojenia się skóry i może powodować infekcje poprzez przenoszenie zarazków z rąk do ust.

  1. Jedz słone potrawy, pij alkohol, pal

Unikaj słonych przekąsek, ponieważ sól odwadnia skórę, podobnie jak alkohol. Substancje chemiczne zawarte w papierosach mają również tendencję do wysuszania ust. To samo dotyczy produktów eukaliptusowych i mentolowych, które również mogą je podrażniać. W większości przypadków wystarczy kilka dodatkowych środków ostrożności, kilka prostych środków i kilka rzeczy, których należy unikać, aby wyleczyć spierzchnięte usta. Czasami jednak to się nie udaje. Gdy problem nie ustąpi, warto skonsultować się z dermatologiem, aby sprawdzić, czy nie ma trwających infekcji lub nawet poważniejszych problemów.

 

O tym jak zadbać o swoje usta przeczytasz pod tym linkiem: https://twarz.pl/jak-poradzic-sobie-z-opryszczka/