10 SPOSOBÓW NA JEDZENIE GRANATU

Granat jest jednym z owoców o najwyższej zawartości witaminy C i przeciwutleniaczy, działa ochronnie na serce i łagodzi dolegliwości żołądkowe.

Granat, źródło polifenoli, witamin C i K, kwasu foliowego i potasu, zapobiega chorobom układu krążenia, łagodzi zaburzenia żołądkowo-jelitowe i ma korzystny wpływ na niektóre nowotwory. W kuchni może towarzyszyć mięsu i rybom, wzbogacać zupy i sałatki oraz być bohaterem deserów i dżemów. Na ile sposobów można jeść granat? Tutaj są niektóre z nich:

  1. Granat i jogurt

Jeśli nie lubisz kwaśnego smaku pestek granatu, zamiast jeść je same, spróbuj dodać je do jogurtu naturalnego słodzonego miodem.

  1. Sok z granatów

Picie regularnie wyciskanego soku z granatów pomoże uzupełnić witaminę C w okresie zimowym. Sok z tego owocu jest pyszny zarówno sam, jak i zmieszany z sokiem grejpfruta lub pomarańczy. Sok z granatów należy wypić zaraz po sporządzeniu, ponieważ wystawienie na działanie powietrza i światła osłabia jego właściwości.

  1. Koktajl z granatów

Koktajle są świeże, lekkie i zdrowe. Mogą być wykonane z dowolnego rodzaju owoców – lub warzyw – w tym z granatu. Jakiś pomysł? Wypróbuj odżywczy koktajl z jogurtem i miodem oraz trójkolorowy koktajl z kiwi i bananem.

  1. Sałatka z granatów

Dlaczego nie dodać do sałatki pestek granatu? Można je łączyć z wieloma składnikami, najlepiej sezonowymi takimi jak dynia, radicchio, orzechy włoskie, buraki, por, rukola, endywia, klementynki, pomarańcze, gruszki czy jabłka.

  1. Zupa z granatów

Innym sposobem na zjedzenie granatu jest wzbogacenie zup i aksamitów soczystymi czerwonymi ziarnami. Możesz dodać trochę do zupy dyniowej, brukselki i musztardy, do zupy z czerwonej soczewicy lub do zupy z pora i ziemniaków.

  1. Tost z awokado i granatem

Awokado, kozi ser i ziarna granatu to główne składniki tostów proponowanych przez restauracje w luksusowych hotelach.

  1. Sos granatowy do mięsa

Czy wiesz, że granat wspomaga trawienie? Dlatego bardzo przydatne jest dodawanie do niego dań mięsnych. Sos uzyskany z tego owocu jest często używany do przyprawiania pieczeni i duszonych mięs.

  1. Sos z granatów do ryb

Sos z granatów można łączyć również z daniami rybnymi. Zainspiruj się miecznikiem z granatem lub łososiem z imbirem.

  1. Sernik z granatem

Czy to czekolada, wanilia, jagody czy cytryna, z dobrego sernika nie można zrezygnować. Czy kiedykolwiek myślałeś o zrobieniu go z granatem?

  1. Dżem z granatów

Do zrobienia tego dżemu potrzebne będą dojrzałe granaty, jabłka, cytryna i cukier, a także wysterylizowane szklane słoiki. Proces zajmie Ci nieco ponad dwie godziny. Po przygotowaniu można go zjeść na chlebie, serniku lub tarcie.