Olejek miętowy – złagodzi bóle głowy

Olejek miętowy znany jest od wieków jako środek leczniczy. Naturalne działanie rośliny może łagodzić napięciowe bóle głowy i inne dolegliwości. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej (łac. Mentha piperita) pozyskiwany jest z liści rośliny. Ponieważ właściwości lecznicze znane są od wielu stuleci, roślina uprawiana jest w wielu częściach Europy i Ameryki Północnej. Każdego roku na całym świecie produkuje się około 5000 ton olejku eterycznego.

Olejek miętowy na bóle głowy

Olejek miętowy jest często stosowany w leczeniu napięciowych bólów głowy. Jest to najczęstszy rodzaj bólu głowy, ponieważ nie jest wywoływany przez żadną inną chorobę. Już w starożytnym Rzymie na skroniach umieszczano liście mięty pieprzowej, aby złagodzić dyskomfort.

W międzyczasie działanie naturalnego środka zostało naukowo udowodnione. Badanie przeprowadzone przez Clinic Pain Clinic ponad 20 lat temu wykazało, że stosowanie olejku z mięty pieprzowej może zauważalnie hamować napięciowe bóle głowy. Olejek miętowy wykazał taki sam efekt jak 1 gram paracetamolu. Ponieważ stymuluje receptory zimna skóry, olejek ma działanie chłodzące, które przyczynia się do odprężenia. Może również zmniejszać działanie niektórych neuroprzekaźników bólu, które powodują bóle głowy.

Aplikacja na napięciowe bóle głowy:

Wymieszaj olejek miętowy z innym olejkiem tak, aby jego zawartość procentowa wynosiła 5-10%. Drugi, tzw. olejek nośnikowy, przedłuża stężenie olejku miętowego. Możesz tu na przykład użyć oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego. W przypadku bólu głowy nałóż mieszankę olejków obficie na czoło i skronie. Trzeba uważać, aby nie nakładać go pod oczami. Oczy i błony śluzowe reagują na olej podrażnieniem – dlatego po użyciu zawsze dokładnie umyj ręce.

 

Olejek miętowy na napięte mięśnie

Olejek miętowy wspomaga krążenie krwi i działa odprężająco. Pomaga rozluźnić mięśnie i może być stosowany na obolałe mięśnie lub napięcie. Takie działanie mięty pieprzowej jest również powodem, dla którego herbata miętowa może łagodzić problemy żołądkowe.

Olejek miętowy na przeziębienie

Lecznicze właściwości olejku są również pomocne przy przeziębieniach. Wdychanie olejku miętowego może rozluźnić śluz i oczyścić oskrzela. Pozwoli Ci to znów głęboko oddychać.