Olejek eteryczny z bergamotki: właściwości i zastosowanie

Olejek eteryczny o świeżym i słodkim zapachu pozyskiwany jest z bardzo cenionej w kosmetyce rośliny bergamotki.

Olejek eteryczny z bergamotki charakteryzuje się górną nutą oraz świeżym i słodkim zapachem. Jest pozyskiwany z niejadalnych dojrzałych owoców Citrus Bergamia, mniejszych niż cytryna i pomarańcza.

Właściwości i zastosowania

Olejek eteryczny z bergamotki ma właściwości antyseptyczne, antybakteryjne, uspokajające i stymulujące. Jest przydatny przy przeziębieniach, chorobach układu moczowo-płciowego i problemach skórnych.

  1. Kaszel, przeziębienie, gorączka

Jest skuteczny w przypadku gorączki, ponieważ obniża temperaturę ciała poprzez stymulację układu metabolicznego i wydzieliny gruczołowej. Wdychany wraz z oparami udrożnia drogi oddechowe; jest również środkiem wykrztuśnym.

  1. Lęk, pobudzenie, depresja

Znakomicie uspokaja nerwy, równoważy sferę emocjonalną przynosząc spokój i optymizm. Można zaczerpnąć kilka kropel z chusteczki, rozpylić w pokojowym dyfuzorze, wlać trochę do kąpieli lub rozprowadzić na środkowej części mostka, łącząc z olejkiem migdałowym. Dobrze komponuje się z olejkiem eterycznym z lawendy.

  1. Problemy skórne

Jest skuteczną pomocą przy niektórych problemach skórnych, takich jak trądzik, infekcje, opryszczka, świąd, łuszczyca i egzema. Posiada właściwości lecznicze i antyoksydacyjne.

  1. Trawienie

Olejek eteryczny z bergamotki stymuluje produkcję soków żołądkowych, żółci i enzymów, wspomagając trawienie i perystaltykę. W przypadku zapalenia jelita grubego może być stosowany w połączeniu z olejem nośnikowym (np. olejem sezamowym) do masażu brzucha.

Przeciwwskazania i ostrzeżenia

Olejek eteryczny z bergamotki jest fototoksyczny. Nie nakłada się go na skórę przed ekspozycją na słońce. Stosowany w stanie czystym może podrażniać skórę, dlatego zawsze należy go rozcieńczyć w olejku nośnym. Jak większość olejków eterycznych, również ten z bergamotki nie jest zalecany zarówno dla kobiet w ciąży jak i małych dzieci.