Mierzymy się z klasyką literatury

Nawet ludzie, którzy czasem sięgają po książkę, czytują przeważnie tak zwane bestsellery, czyli te pozycje, które biją rekordy sprzedaży za sprawą odpowiedniej reklamy, co nie zawsze ma pokrycie w jakości tekstu. Po klasykę literatury sięgają przeważnie „specjaliści”, a to z powodu poglądu, ze te książki są trudne, ciężkie. Wcale tak nie jest, ale pogląd ten pokutuje już od lat. Po części za sprawą edukacji.

Pierwsze zetknięcie z „dorosłą” literaturą następuje przeważnie w szkole podstawowej, za sprawą lektur szkolnych. Ich dobór uznawany jest przez wiele osób, które nie mają zbyt wiele wspólnego z czytaniem, za klasykę literatury. Trochę racji w tym jest, bo faktycznie część omawianych na lekcjach książek należy to kanonu klasyki literatury, ale przeważnie zostały one wybrane ze względu na to iż nawiązują do omawianych na lekcjach wydarzeń historycznych lub idealne wpisanie się w obrazowaną epokę literacką, a nie dlatego, że są dobrze napisane. Często dobór ten skutecznie zniechęca do sięgania po klasykę, już na początku czytelniczej drogi.

Klasyczna literatura

Jednak kilka lat po skończeniu szkoły, ciekawy świata czytelnik sięga po coraz to inne gatunki literackie i, często przypadkiem, w ręce wpada mu coś z klasyki. Często nawet nie ma o tym pojęcia. Czyta i okazuje się, że to wspaniała książka! Cudowna, najlepsza, świetnie napisana, ponadczasowa, dająca wytchnienie i poczucie obcowania ze sztuką. Tym właśnie przeważnie jest klasyka. Książka, która „wpada” do kanonu klasyki literatury ląduje tam dlatego, że jest bardzo dobra, znacząca, uwielbiana przez miliony ludzi. Trudno jest więc zawieść się na prawdziwej klasyce. Trzeba tylko dać jej szanse. Więcej znakomitej wiedzy o klasycznej literaturze znajdziesz na https://rzeszowinfo.pl/.

Bestseller to hit sezonu. Coś, co zaistnieje, da trochę radości w czasie czytania i zniknie zapomniane, prawdopodobnie już po kilku latach. Nie ma nic złego w ich czytaniu, gdyż są to przeważnie świetne, lekkie książki do podróży czy na wakacje. Jednak nie będziemy o nich dyskutować (a na pewno nie w czasie międzypokoleniowych dyskusji), nie zapamiętamy na długo, by odnosić się w nawiązaniach, by przywoływać w czasie lektury innych powieści i oglądania filmów. Nie znajdziemy w nich wybudowanych nowatorskich sposobów narracji. Nie zachwycą nienagannym słowem, godną zazdrości gramatyką.

Jeśli więc czytujesz książki, daj też czas znienawidzonej być może przez porównanie do lektur, klasyce literatury. Otwórz się na nią, zmierz się z wielkimi pisarzami i daj się porwać w wir dobrej literatury, który da Ci przyjemność, którą smakować będziesz do końca życia.