Pisanie – jakie są możliwości zarobku

Pisanie – jakie są możliwości zarobku
Jakie są sposoby na zarobienie pieniędzy poprzez pisanie? Przeczytaj, a będziesz wiedzieć, co możesz zrobić.

Blog – pierwszy krok
Dla większości osób zainteresowanych tematem pisania dostępnym sposobem są darmowe domeny na blog w sieci. Każdy może wybrać z tych, które są oferowane. Porównać wszystkie opcje i zdecydować się na jedną. Można także skorzystać z profesjonalnych usług. Umożliwi to blogowanie na swoim. Płatna domena to więcej możliwości niż bezpłatne wersje. Wygląda również o wiele lepiej po dostosowaniu szablonu do potrzeb.

Współpraca z portalami branżowymi i nie tylko
Może być płatna lub darmowa. Oznacza to promowanie bloga na innych stronach. Zauważą to użytkownicy portali i może będą stale czytać. Istnieje wiele portali tematycznych, które zamawiają artykuły. Można pisać dla nich na wyłączność. Dzięki temu praca jest przyjemna, a szczególnie gdy współpraca jest regularna. Zapewni to stały dochód i klientów chętnych do zamawiania tekstów.

Portale dla copywriterów
To świetny sposób na zarobienie mniejszych lub większych kwot. Można utworzyć profil, często wymagany jest darmowy tekst próbny będący zadaniem rekrutacyjnym. Możliwa jest realizacja zleceń dostępnych dla autorów pracujących dla portalu. Czasami także zapraszanych do prywatnych współprac. Jeśli ktoś pisze dobre teksty wielotematyczne bez problemu, zostanie zauważony przez zleceniodawców.

Sprzedaż tekstów
Artykuły zalegające na dysku i nigdzie niepublikowane można sprzedać. Mogą to być także napisane na zapas. Na tematy, które się lubi. Warto być w nich ekspertem lub mieć wiedzę ogólną z wielu dziedzin. Sprzedaż tekstów ma dużo zalet. Samodzielnie ustala się cenę i sprzedaje na portalach. To nie jedyna możliwość, ale ze znanych stron korzystają klienci. Sprzedaż na forach i w mediach społecznościowych może nie być skuteczna. Do wyboru jest kilka sposobów sprzedaży artykułów własnego autorstwa. Każdy wybierze dobry dla siebie. Ważne, żeby klienci kupowali.

Dla prasy
Niektóre gazety drukowane są likwidowane, ale jeszcze na rynku zostało dużo tytułów. Pisanie dla prasy to prestiż, a papierowa wersja własnego artykułu to powód do dumy. Szczególnie warto starać się publikację w prasie branżowej. Dać się poznać jako ekspert w swojej dziedzinie. Można także pisać dla gazet o różne tematyce. Moda, uroda, styl życia, psychologia i wiele innych.

Ebooki własne
Mając wiedzę profesjonalną, można wydać swój e-book o dowolnej tematyce związanej interesującej czytelników. Najlepiej, gdy jest to temat bloga, który ma już fanów i chcą oni czytać więcej. Świetny będzie również temat związany z zainteresowaniami autora strony. E-booki powinny być profesjonalnie wydane. Lepiej zlecić to specjalistom, a samemu poświęcić czas na pisanie, robienie zdjęć. Fotografie do e-booka warto mieć swoje, a nie kupione. Jednak nie każdy ma taką możliwość, talent i dobry sprzęt. Dlatego zdjęcia można zlecić. Zrobi je fotograf oferujący usługi na wysokim poziomie. Można go znaleźć na portalach dla freelancerów i nie tylko. Interesują cię ciekawostki o książkach i newsy kulturowe? Koniecznie zajrzyj na stronę https://toruninfo.pl/.

 

Książka drukowana i w wersji na czytnik

Papierowe wydania książek nadal istnieją i są popularne. Niektórzy mają obydwie wersje dzieł w swojej biblioteczce wirtualnej i domowej. Wydanie książki to prestiżowe wydarzenie z życia. Leżą one na półkach w księgarniach. Czytelnicy kupują, ale jeśli dzieło jest dobre i ma skuteczną promocję. Wydać można powieść z wybranym wątkiem. Romans, kryminał, sensacja lub połączenie gatunków. Możliwa jest także publikacja poradnika z wiedzą na dany temat.

Portale z opowiadaniami
tu nie zawsze zarobisz, ale wypromujesz swoją twórczość. Mogą to być opowiadania o różnej tematyce. Pisanie to także poezja, czyli wiersze poruszające dużo tematów. Na portalu utworów jest sporo, są oceniane przez użytkowników. Najlepsi mogą wydać swój tomik poezji, opowiadań lub powieść. Daje to dużo możliwości pisania o tym, co się lubi.

Konkursy pisarskie

Rozwijanie warsztatu poprzez branie udziału w konkursach to dobry sposób. Zyskujesz cenne nagrody o różnej wartości. Przy okazji sprawdzisz swoje umiejętności pisarskie. Konkursy są ogłaszane w mediach społecznościowych, na portalach z opowiadaniami. Warto ich poszukać i znaleźć konkursy pisarskie dla siebie. Przeczytać wymagania, jakie trzeba spełnić i wziąć udział we wszystkich lub wybranych. Czasami do wygrania są nagrody rzeczowe, ale też pieniądze lub wydanie książki, tekstu, wiersza i innych. Pisanie na konkurs może wydawać się stratą czasu. Jednak dużo jest do zyskania. W czasie dłuższym lub krótszym. Spróbować może wiele osób.

Pisanie scenariuszy

Gdy już masz doświadczenie w pisaniu, to spróbuj swoich sił w tworzeniu scenariuszy. Do filmu, serialu, reklamy, innych. Warto umieć pisać opowiadania powieści z wieloma wątkami. Mieć bogatą wyobraźnię, żeby powstał dobry scenariusz doceniony przez zleceniodawcę. Najlepiej, jeśli jest podpisany autor, bo wtedy może zaistnieć w nowej branży.

Pisarz widmo, czyli ghostwriter
To osoba, która umie pisać, ale nie robi tego pod własnym nazwiskiem. Dostaje zlecenie napisania książki lub innego utworu. Podpisany jest zleceniodawca, który oficjalnie jest autorem danego dzieła. Nikt nie wie, kto naprawdę pisał. Można się domyślać. Pisarz widmo dostaje wynagrodzenie za swoją pracę. Minusem jest to, że dobre recenzje otrzymuje ktoś inny. O ghostwriterze nikt nie wie, bo kojarzą dzieło z autorem podpisanym na okładce.

Jak widać, jest wiele sposobów, dzięki którym można zarobić na pisaniu tekstów. Nie jest to proste, ale dla wielu osób, które lubią pisać, nie będzie stanowiło problemu.