Dlaczego warto czytać?

Czytanie książek. Dla jednych udręka i katorżnicze doświadczenie przyprawiające o ból głowy. Dla innych najcudowniejszy sposób spędzania wolnego czasu, eskapizm, poszerzanie horyzontów, poznawanie innych punktów widzenia. Magia.
Czytanie to przede wszystkim intensywny trening umysłu. Zagłębianie się w skomplikowaną fabułę, trudne konstrukcje zdaniowe, metafory, to z jednej strony ogromna przyjemność, ale dla mózgu wysiłek, który opłaca się podejmować. Chociaż statystyki są zatrważające, to wciąż wielu Polaków nie wyobraża sobie funkcjonowania bez czytania. Nic tak dobrze nie wpływa na poprawę pamięci oraz wzbogacenie zasobu słownictwa, dzięki czemu jesteśmy w stanie o wiele lepiej wyrazić własne myśli. Dobra książka pozwala zagłębić się w zagadnienia, z którymi nie mamy styczności na co dzień. Być może akcja książki osadzona jest w realiach zupełnie odbiegających od naszej rzeczywistości. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki temu jesteśmy w stanie rozwijać nasze zdolności empatyczne i o wiele łatwiej przychodzi nam postawienie się na czyimś miejscu.

Wiele zalet

Sprawia również, że przemieszczamy się w różne miejsca bez wychodzenia z domu, poznajemy ciekawe informacje, ale także rozwiązania. Badania wykazują, że dzięki regularnemu czytaniu, budujemy w sobie umiejętność właściwej oceny sytuacji. W trakcie lektury wielokrotnie zaczynamy identyfikować się z bohaterami, próbujemy przewidzieć ich następny krok, a później dochodzimy do momentu podjęcia decyzji… i wyciągamy wnioski. Niezmiennie w trakcie czytania pogłębiamy wiedzę albo decydujemy się szukać innych źródeł, które dostarczą nam szczegółowej wiedzy na konkretny temat. Książki mogą mieć również ogromny wpływ na nasze poczynania. Mogą mieć wartość sentymentalną. Niejednokrotnie wracamy do danego tytułu tylko dlatego, że zetknęliśmy się z nim w istotnym momencie naszego życia. Wobec tego wszystkiego, należy pamiętać, że książka to studnia. Zasoby są niewyczerpane. Czytanie jest niezwykle istotne dla osób w młodym wieku, na przykład w podstawówce. Więcej informacji na temat działania szkół elementarnych znajdziesz na https://sosnowiecinfo.pl/szkola-podstawowa-nr-13-w-sosnowcu-bila-rekord-w-trzymaniu-balonow/.