Spokojny sen. Dlaczego to takie ważne?

Ile godzin snu wystarczy dla dobrego samopoczucia człowieka? Co dzieje się z ciałem podczas snu? Jakie są negatywne skutki braku wypoczynku? Istnieje wiele pytań dotyczących snu, na które nauka jeszcze nie odpowiedziała, ale obecnie wiadomo, że dobry sen jest niezbędny dla dobrego samopoczucia psychofizycznego i że często niedoceniane konsekwencje bezsenności mogą być bardzo poważne.

Dlaczego warto spać?

Dobry sen pomaga zapobiegać zawałowi serca, nadciśnieniu i cukrzycy oraz umożliwia mózgowi eliminację produktów przemiany materii, procesu, który w innych narządach jest realizowany przez gruczoły limfatyczne. Sen jest również ważny dla uczenia się. W spoczynku mózg tworzy nowe ścieżki neuronowe, co pozwala nam zapamiętywać informacje zebrane w ciągu dnia. Sen jest niezbędny dla wzrostu i rozwoju dzieci i młodzieży, naprawy komórek i tkanek oraz ochrony funkcjonowania układu odpornościowego.

Co się stanie, jeśli mało śpisz?

Mała ilość snu zmienia aktywność niektórych części mózgu, utrudniając koncentrację, zdolność do podejmowania decyzji, kontrolowania sfery emocjonalnej, a co za tym idzie, własnego zachowania. Zdaniem naukowców przedłużający się brak snu może mieć bardzo poważne konsekwencje, w tym depresję, samobójstwo i podejmowanie ryzykownych zachowań dla siebie i innych.

Zwłaszcza u dzieci i młodzieży brak lub słaba jakość wypoczynku negatywnie wpływa na ich zdolność uczenia się, ale także nawiązywania relacji, powodując wahania nastroju, impulsywność, smutek, depresję lub stres.

 Ile potrzebujesz spać, aby czuć się dobrze?

Opinie w tej sprawie są różne. Ogólnie rzecz biorąc, zapotrzebowanie na odpoczynek nocny różni się w zależności od wieku. Dla noworodka konieczne jest spanie od 16 do 18 godzin na dobę, natomiast dla dzieci w wieku przedszkolnym ilość godzin spada do 11-12, do 7-8 godzin potrzebnych dorosłym i starszym.

Są tacy, którzy nie zgadzają się ze standardową zasadą 7-8 godzin nocnych. Niektóre badania w rzeczywistości wspierają teorię snu polifazowego, reszta podzielona jest na kilka faz w ciągu dnia.

Jest wiele osób, które nie mają możliwości spania 7-8 godzin na dobę lub skorzystania z wielofazowego odpoczynku w ciągu dnia. Praca lub inne przyczyny – takie jak bezsenność lub macierzyństwo – mogą znacznie zmniejszyć ilość i jakość wypoczynku.

Po więcej porad, jak zapewnić sobie zdrowy sen zajrzyj tutaj https://www.grodnozamek.pl/kilka-wskazowek-na-lepszy-sen/