Mały komputer stacjonarny czy przenośny? Który wybrać?

Coraz większą popularnością na rynku cieszą się małe komputery stacjonarne. Choć niektóre modele mają naprawdę niewielkie wymiary, mogą pochwalić się sporą wydajnością. Z racji tego wiele osób zastanawia się, czy postawić na mniejszą wersję, czy wybrać klasyczny komputer przenośny.

Minikomputer przenośny czy laptop?

Wybór urządzenia powinien być podyktowany przede wszystkim tym, w jaki sposób dany użytkownik wykorzystuje urządzenie. Jeśli musisz często korzystać z komputera poza domem lub lubisz spędzać czas w łóżku i przeglądać sieć na laptopie, w takim przypadku najlepszą opcją będzie zakup komputera przenośnego.

Natomiast osoby, dla których mobilność nie jest tak istotna, a do tego pragną stworzyć sobie miejsce pracy przy biurku, powinny zdecydować się na mniejszą wersję. Takie komputery mają bardzo dobrą wydajność, nadają się również do wymagających gier. Chcesz urządzić kącik gamera, jednak metraż Twojego mieszkania na to nie pozwala? Małe, a wręcz miniaturowe komputery stacjonarne będą strzałem w dziesiątkę.

Mały komputer stacjonarny kontra przenośny

Jednoznaczne wskazanie tego, czy lepszym wyborem będzie komputer przenośny, czy mały stacjonarny, jest niemożliwe. Dla wielu użytkowników pecet będzie znacznie lepszą opcją, ponieważ jest wygodny. Można podłączyć do niego monitor i cieszyć się komfortową pracą, czy rozgrywką. Inne osoby mogą jednak powiedzieć, że do laptopa również można podłączyć monitor, więc może on zastąpić peceta. W dodatku, w razie potrzeby, można będzie zabrać laptop ze sobą do innego pokoju czy poza dom.

Co ciekawe, minipecety są na tyle małe i lekkie, że je również można zabrać ze sobą wszędzie. Należy pamiętać jednak o tym, że do pełnego działania wymagają podłączenia do monitora i klawiatury. Wniosek jest jeden – jeśli zależy Ci na nieograniczonej mobilności, postaw na laptop. Jeżeli natomiast mobilność nie jest dla Ciebie ważna, wybierz mini PC.

Komputer i Internet dla studenta

W przypadku pewnych grup, takich jak studenci, idealną opcją będzie wybór laptopa, który przyda im się podczas nauki w domu, jak i w czasie zajęć na uczelni. Jeśli budżet na to pozwala, mogą również nabyć mini PC, który będzie służył im wyłącznie w domu rodzinnym, czy wynajętym mieszkaniu.

Nawet najlepszy komputer będzie mało pomocny bez dostępu do Internetu. Dla studenta dobra jakość połączenia ma szczególne znaczenie. Internet dla studenta powinien być niezawodny, szybki i oczywiście stosunkowo tani. Chcąc nabyć dobry Internet domowy, warto zwrócić uwagę na ofertę INEA. Dostawca ten proponuje symetryczne łącze światłowodowe, które zapewnia taką samą prędkość wysyłania i pobierania danych, nawet 1 Gb/s. Taki Internet domowy będzie niezastąpiony, szczególnie jeśli korzysta z niego wiele osób.