Jak działa wymiana książek?

Wymiana książek to obecnie bardzo popularny sposób na to, aby czytać za darmo nowe pozycje, jednocześnie pozbywając się zalegających na półkach starych tytułów. Dzięki temu, o ile obie strony się na to zgodzą, możemy wymienić praktycznie każdą książkę na dowolną inną, nawet niekoniecznie o takiej samej tematyce. Jednak aby to zrobić, musimy znać miejsca, w których do takich wymian dochodzi.

Jak i na co możemy się wymienić?


Ważne jest, żeby pamiętać, że możemy wymieniać się tylko tymi książkami, które są w dobrym stanie, o ile oczywiście jest to zwykła pozycja, a nie biały kruk czy inna naprawdę cenna książka. Dlatego jeśli chcemy pozbyć się zniszczonej, zagniecionej albo brudnej sztuki, najlepiej oddać ją w miejsce, w którym przyjmują książki dla biednych albo po prostu wyrzucić, ale absolutnie nie wymagać niczego w zamian. To bardzo ważne, bo nieuczciwe jest oddawanie komuś zniszczonej pozycji za książkę w nienagannym stanie. Oczywiście musimy w tym celu dokładnie zaznaczyć, co w książce jest nie tak i tylko, jeśli osoba wyraźnie zaznaczy, że jej to nie przeszkadza, wymienić się na nią.

Gdzie możemy się wymieniać?


Wymiany możemy spokojnie dokonywać na różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych typu Vinted lub OLX. Dzięki nim możemy znaleźć albo wystawić tego typu ofertę. Zależnie od tego, czy mamy konkretne preferencje, możemy napisać w treści, na jakiej książce nam zależy. Możemy też zajrzeć na grupy na Facebooku, które zrzeszają osoby zainteresowane wymienianiem się książkami. Ważne jest jednak, aby zawsze korzystać ze sprawdzonych źródeł, żeby zminimalizować ryzyko zostania oszukanym. W tym celu dobrze jest zerknąć na opinie, które inni użytkownicy sobie nawzajem wystawiają i na tej podstawie zdecydować, czy chcemy się z tym kimś zamienić.

Czy możemy zostać oszukani na wymianie?


Oczywiście, że takie sytuacje się zdarzają. Bardzo często książka, którą sobie zażyczyliśmy, w ogóle od nas nie trafia albo jest w znacznie gorszym stanie, niż wynikało ze zdjęć. Jednak są to pojedynczo zdarzające się przypadki na tle całego tego „przemysłu”. Możemy zwiększyć swoje szanse na zostanie oszukanym, jeśli wyraźnie damy do zrozumienia, że nie znamy się zupełnie na zamianach książek, co może skusić potencjalnego oszusta. W tym przypadku trzeba jedna zauważyć, że książkę wysyła nam osoba fizyczna, często pocztą, przez co paczka może się zgubić albo iść do nas zupełnie okrężną drogą. W przypadku wymian musimy być po prostu bardzo cierpliwi.