Jak stworzyć własnego e-booka?

Dzięki postępującej technologii tak naprawdę każdy z nas może stworzyć swojego e-booka małym kosztem i bez większej pomocy doświadczonego wydawcy. Idzie jednak za tym spore ryzyko, bo jeśli my sami nie znamy się na robieniu książek, to nasz e-book może ostatecznie wyglądać nieatrakcyjnie i być nieczytelny. Chociaż to z pozoru prosta sprawa, o wielu rzeczach lubimy zapominać, co odbija się na efekcie końcowym.

E-book to też książka


Nie ważne, czy w formie papierowej, elektronicznej czy audio, książka to zawsze książka i rządzi się konkretnymi prawami. Jeśli chcesz wydać swój e-book tylko w formie PDF, nie zwalnia Cię to z przeprowadzenia redakcji i korekty. W końcu nie chcemy, żeby dostały się do niego podstawowe błędy albo żeby gdzieś zabrakło kluczowego przecinka. Lepiej wynajmij do tego osobnego człowieka, bo sam nie tylko możesz nie dostrzec popełnianych przez siebie błędów, ale do tego możesz nie wiedzieć nawet, że coś jest błędem. Osoba w trakcie studiów polonistycznych sprawdzi się wystarczająco na tym stanowisku.

Nie musisz oszczędzać na papierze


W przypadku książki papierowej cena jej wyprodukowania gra ogromną rolę, kiedy przychodzi do ostatecznej wyceny, a do tego jej wyprodukowanie sporo kosztuje. W przypadku e-booka nie mamy żadnych ograniczeń, bo PDF może być dowolnie długo. To oznacza, że nie musimy się streszczać albo pobieżnie przechodzić przez wszystkie zagadnienia. Kiedy już tworzysz swój e-book, postaraj się, żeby wszystkie poruszone w nim tematy były dokładnie opisane. Chodzi o to, żeby czytelnik nie miał wątpliwości, że kupił wartościowy i cenny przedmiot. W przeciwnym razie rozejdzie się, że twoja książka to tylko zbiór ogólników.

Unikaj lania wody i zapełniania stron zdjęciami


Tworzysz e-book, nie musi być on atrakcyjny pod względem wizualnym, bo nikt nie postawi go i siebie na honorowym miejscu na półce. Nie zamieszczaj w nim ilustracji, które nie są konieczne, pozostań przy schematach i infografikach. Odpuść sobie zdjęcia siebie albo pobrane z internetu. To samo dotyczy lania wody. Jeśli przez pięć stron będziesz pisać o tym samym, czytelnik od razu zauważy, że został przez Ciebie oszukany na objętość. Przekazuj rzetelną wiedzę w prosty i rozbudowany sposób, ale unikaj pisania oczywistości i powtarzania się po kilka razy, bo zniechęcasz tym do siebie każdego nowego odbiorcę.

Jeden komentarz w temacie “Jak stworzyć własnego e-booka?

Dodaj komentarz