Czy ktoś sam z siebie czyta klasyki?

Klasyki to dzieła literackie, które powstały w zamierzchłych czasach, ale,udało im się przetrwać do dziś. Możemy więc spokojnie powiedzieć, że lektury szkolne się do nich zaliczają, ale na nich ta lista się nie kończy. Po takim opisie możesz się zastanawiać, czy na świecie w ogóle są osoby, które sięgają po tego typu literaturę dla przyjemności. I faktycznie, jest ich całkiem sporo, a wydawnictwa dostarczają im cały czas czegoś nowego.

Klasyki mają wiele wad, a jedną z nich jest oczywiście ich język i długość. Dzisiejszy czytelnik nie jest przyzwyczajony do przydługich opisów przyrody czy miast, a co tego męczy nas nudnie rozwijająca się akcja. Nic więc dziwnego, że większość z nas sięga po książki pisane przez współczesnych autorów, które są dostosowane do naszych potrzeb i upodobań. Nie oznacza to jednak, że żadnych klasyków nie da się czytać, na pewno ze szkoły średniej czy nawet jeszcze z podstawówki pamiętasz coś, przez co przebrnąłeś przynajmniej bezboleśnie, a może nawet z przyjemnością. A takich książek w naszej kulturze jest znacznie więcej.

Czytanie książek dla przyjemności

Wydawcy chętnie ułatwiają nam dostęp do klasyków, chociaż spokojnie większość z nich znajdziemy za darmo w internecie, nawet jeśli nie po polsku, to spokojnie w angielskim wydaniu. W Polsce na portalu WolneLektury znajdziemy większość klasyków, nawet tych, których nie ma w kanonie lektur. Wszystkie są przekładem jak najmocniej zgodnym z oryginałem, nie ma więc żadnego problemu ze zmienioną treścią, nazwami bohaterów czy błędami związanymi z niewiedzą tłumacza. Ale prawdziwi fani klasyków często wybierają książki w wersji papierowej, a te dziś dość łatwo jest zdobyć, bo wydawcy chętnie wznawiają starą literaturę.

Po klasyki literackie sięgają nieliczni, ale na pewno ich znajdziemy, być może nawet wśród naszych znajomych. Nie trzeba wcale studiować polonistyki, żeby fascynować się prozą i poezją sprzeda lat. Niektórzy fascynują się tylko określonym okresem i nie sięgają po książki z innych epok, niektórzy lubią jednego autora albo gatunek literacki, ale są i tacy, którzy czytają książki tylko dlatego, że mają miano klasyków i chcą je poznać. To czasami droga przez mękę, ale czytelnicy często lubią stary język czy klimat minionych epok. Poza tym klasyki mają różne poziomy i nieraz natkniemy się na książkę, którą spokojnie da się czytać.

Jeżeli jesteś fanem klasycznych opowieści, koniecznie sprawdź, czy którejś z nich nie grają w teatrze https://szczecininfo.pl/juz-latem-otwarcie-teatru-letniego-w-szczecinie-jaki-program-szykuje-sie-na-inauguracje/.