Jak szukać przydatnych informacji w książkach szybciej?

Wielu z nas nie czyta książek po to, żeby poznawać nowe wspaniałe przygody bohaterów stworzonych przez zdolnych autorów, ale żeby poszerzyć naszą wiedzę i wynieść z nich coś, co mogłoby pomóc nam się rozwijać. W większości przypadków jednak danej książki nie musimy czytać całej, aby dojść do potrzebnych nam informacji. Niestety wiele osób marnuje na tym swój cenny czas, a może tego uniknąć.

Przejrzyj całą zawartość książki
Zanim zaczniemy czytać, przeżyjmy całą książkę dokładnie. Nie chodzi tu o wyzywanie się w spis treści, bo z niego w zasadzie nic dla nas nie wynika. Chodzi o przekartkowanie książki i mniej więcej dowiedzenie się, co i gdzie możemy znaleźć. To pomoże nam określić, które rodziły albo ich części faktycznie zawierają to, co może nam się przydać, a które z nich to zwykłe lanie wody albo zupełnie niepotrzebne wtrącenia autora. Omijając podczas czytania niepotrzebne fragmenty, możesz spokojnie skrócić czas czytania, a tym samym być w tym bardziej efektywnym i szybciej znaleźć dokładnie to, co Cię interesuje.

Wypisz, co jest Ci potrzebne

Nic tak nie ułatwia nauki, jak robienie własnych notatek. Weź ze sobą pustą kartkę papieru albo otwórz nowy plik w edytorze tekstu i napisz po kolei, czego szukasz w danej książce. W ten sposób ułożysz dla siebie konkretny plan działania i na bieżąco będziesz mógł wypisywać cytaty albo streszczenie konkretnych, ważnych dla Ciebie fragmentów. Możesz od razu zapisywać, o co Ci chodziło, czego nie daje Ci podkreślanie czy zakreślanie w samej książce. Taka notatka może być dla Ciebie w przyszłości punktem odniesienia, na przykład przy przygotowywaniu pracy licencjackiej czy projektu nas zaliczenie.

Odłóż telefon na bok
W czasie czytania odetnij się od wszystkich rozpraszaczy. Przychodzące powiadomienia mogą być istotne, ale bardzo często wybijają nas z rytmu, a tym samym ograniczają nasze zdolności szybkiego czytania. Jeśli musisz mieć przy sobie telefon, to nie rezygnuj z niego, ale jednocześnie nie trzymaj go przy sobie tylko dlatego, że jesteś przyzwyczajony do jego obecności. Nie stosuj wymówek, twoi znajomi mogą poczekać kilkanaście minut na odpowiedź, zwłaszcza jeśli nie rozmawiamy teraz o niczym istotnym. Jeśli chcesz zdobyć dane informacje, musisz poświęcić na to pełne skupienie, w przeciwnym razie niczego nie zapamiętasz.

Fani fantastyki i powieści opartych na grach powinni odwiedzić IEM w Katowicach https://halokatowice.pl/iem-katowice-2022/.