Jak leczyć bezsenność?

W najpoważniejszych przypadkach konieczna jest pomoc specjalisty, który w pierwszej kolejności postara się zidentyfikować i wyleczyć przyczynę. Gdy to podejście nie działa, podejmuje się działania behawioralne i/lub wprowadza się terapię lekową. Natomiast terapia poznawczo-behawioralna wydaje się skuteczna w poprawie jakości snu.

W niektórych przypadkach bezsenności może pomóc kilka prostych sztuczek

  1. Jedzenie

Jakość i ilość jedzenia, które spożywamy przy stole, zwłaszcza podczas obiadu, wpływa na jakość snu. Dlatego ważne jest, aby nie przesadzać z porcjami, unikać tłustych lub ciężkich potraw. Więcej o tym co można spożywać przed snem przeczytasz w tym artykule: https://www.oblawa.pl/sposoby-na-walke-z-bezsennoscia-co-jesc-a-czego-unikac/

  1. Palenie

Kilka badań wykazało, jak bliski jest związek między nikotyną a zaburzeniami snu. Nikotyna jest substancją pobudzającą, dlatego dobrze jest zgasić ostatniego papierosa w ciągu dnia przynajmniej na dwie godziny przed pójściem spać.

  1. Alkohol

Spożywanie alkoholu i napojów pobudzających, takich jak kawa, nie sprzyja dobremu wypoczynkowi. Alkohol ułatwia jedynie pierwszą część snu, podczas której szybko zasypiasz i zapadasz w głęboki sen; w drugim jednak odpoczynek staje się trudny. Nadmierne ilości alkoholu utrudniają oddychanie, powodując chrapanie i bezdech.

  1. Smartfon

Należy unikać korzystania z urządzeń technologicznych przed zaśnięciem, ponieważ jasne ekrany smartfonów, tabletów i komputerów hamują produkcję melatoniny, hormonu regulującego cykl snu i czuwania.

  1. Aktywność fizyczna

Uprawianie aktywności fizycznej w ciągu dnia sprzyja dobremu wypoczynkowi, jednak nie zaleca się wykonywania tego przed zaśnięciem, gdyż podnosi temperaturę ciała.

  1. Relaks

Relaks przed snem jest niezbędny. Wyłączenie się po całym dniu pracy dzięki przyjemnym i relaksującym czynnościom może pozytywnie wpłynąć na jakość snu.

  1. Sypialnia

Sypialnia powinna być używana tylko do spania, a nie do czynności takich jak praca lub nauka. Wśród rzeczy, które należy zrobić, aby ułatwić odpoczynek, należy również sprawdzić poziom wilgotności w pomieszczeniu oraz temperaturę (optymalna to od 16 do 18 stopni).