Jak być odpowiedzialnym konsumentem w branży odzieżowej?

Każde z nas chciałoby dokonywać naszych wyborów świadomie, często jednak nie posiadamy dostatecznej wiedzy by to robić.

Jakie zatem kroki możemy uczynić by zostać odpowiedzialnym konsumentem mody?

Po pierwsze musimy kupować rozważnie, to znaczy kupować takie ubrania, które są nam naprawdę potrzebne, a także takie, które są dobrej jakości i będą mogły nam długo służyć. Warto też zwracać uwagę na materiał z jakiego zostało wykonane ubranie – może być on materiałem z odzysku, albo materiałem certyfikowanym, zaświadczającym, że do jego produkcji nie użyto szkodliwych chemikaliów. Przykładem takich tkanin może być ekologiczna bawełna albo len.

Warto też sprawdzać gdzie zostały uszyte nasze ubrania, a także że osoby, które zajmowały się ich szyciem dostały za to godziwą zapłatę i pracowały zgodnie z zasadami BHP. Istotna także jest kwestia transportu – również on może okazać się problemem – przewożenie naszych ubrać z drugiego końca świata wymaga nie tylko dużo paliwa, ale też pracy ludzkiej. Dlatego najlepszą szansą jaką mamy by stać się świadomym i odpowiedzialnym konsumentem w branży odzieżowej jest kupowanie u lokalnych, krajowych producentów ubrań, najlepiej takich, które informują nas dokładnie kto brał udział w poszczególnych etapach produkcji, kto był za co odpowiedzialny i które w przejrzysty sposób informują też o pochodzeniu materiałów i sposobie w jaki nasz produkt został zapakowany i do nas dostarczony.

Więcej porad modowych oraz artykułów dotyczących zakupów ubrań znajdziesz w serwisie www.arystokrata.pl.

Kupując u lokalnych producentów, unikamy też nadprodukcji, bowiem małe lokalne biznesy stosują bardziej personalne podejście do klienta, nie występuje u nich taka nadprodukcja niechcianych ubrań jak w przypadku gigantów fast fashion.