Dlaczego warto czytać książki?

Czytanie książek jest jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu, jednak też trzeba powiedzieć, że poziom czytelnictwa w Polsce nie należy do najwyższych. Brak umiejętności zainteresowania młodego pokolenia czytelnictwem z pewnością znajdzie swoje odzwierciedlenie w przyszłości. Oczywiście, czytanie ma szereg zalet, o których dziś sobie powiemy. Jakie to zalety? Zapraszamy do lektury naszego artykułu

Powiększanie wiedzy

Jest to jeden z większych argumentów za czytaniem książek. W przypadku pogłębiania wiedzy mówimy raczej o osobach, które uczą się w szkołach, na studiach, ale również tych, którzy mają „zajawkę” na określone tematy. Przede wszystkim na myśli fanów historii, jak też nauk ścisłych, których nie brakuje, natomiast spora część osób lubi literaturę historyczną.

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość osób czytających lubi kryminały i nie ma co się temu dziwić, jest w Polsce kilku autorów piszących dobre książki jak Remigiusz Mróz czy Katarzyna Bonda i na pewno w ich książkach również jest wiele wątków, które mogą doprowadzić do powiększenia wiedzy albo sięgnięcie po bardziej fachową literaturę w celu wyjaśnienia kilku rzeczy.

Spokój

Każdy z nas potrzebuje odetchnąć po ciężkim dniu pracy czy też na uczelni. Sięgnięcie po książkę to wejście w inny świat, w którym nie przeżywamy naszych ziemskich problemów i o nich zapominamy. Czytanie wyzwala w nas inne emocje, które nie zawsze może nie tyle są nam nieznane, co rzadko z nimi mamy styczność.

Czytanie książek uspokaja i jest też świetnym treningiem koncentracji, ponieważ trzeba mieć jej niemało, aby w pełni skupić się na wątkach znajdujących się w książkach. Każdy z nas ma inne podejście do czytania – jedni muszą mieć wszystko dookoła wyłączone, by osiągnąć pełną harmonię, z kolei drudzy lubią gdy w tle cicho gra muzyka.

Świadomość narodowa

Wchłanianie literatury związanej z historią narody bądź też nawet kanonów polskiej klasyki jak „Pan Tadeusz”, „Dziady” czy „Wesele” wzmacnia świadomość narodową i przypomina o polskości, która często jest w nas zagubiona. Przenosimy się w inne czasy, innego języka, innych ludzkich temperamentów. Oczywiście, nie mówimy, że dziś ze świadomością narodową jest fatalnie, jednak tamte czasy miały w sobie coś wyjątkowego, z czym warto się zapoznać poprzez lekturę polskiej klasyki.

Warto, aby ta świadomość wzrastała i każdy z nas wiedział czym są barwy narodowe, jak nasi przodkowie walczyli o wolność w naszym kraju i jakie panowały wtedy zwyczaje. Jeżeli nawet nie chcemy żyć w taki sposób, to warto mieć z tyłu głowy, że kiedyś tak wygląda rzeczywistość. Znajdą się i tacy, którzy woleliby zobaczyć adaptacje filmowe, jednak czytanie książki porusza wyobraźnię, o czym powiemy sobie w następnym punkcie.

Poruszanie wyobraźni

Wydaje się, że jest to największa zaleta czytania książek. Dobrzy autorzy potrafią wprowadzić czytelnika w klimat powieści i poruszać się wraz z nim po kolejnych kartach literatury. On sam też musi czasem wyobrazić sobie głównych bohaterów, dopasować jego ubiór i tym samym zwiększa to wyobraźnię i przenosi nas w inny świat.

Jasne, znajdą się i tacy, którzy czytają książki beznamiętnie, jednak jest o to bardzo trudno i dlatego ważne jest uruchamianie wyobraźni, a co jest fenomenalne, każdy z nas ma ją różną i dla jednego czytelnika główny bohater jest wysoki, a dla drugiego jest niski, chyba, że opis mówi inaczej.

A wy, jakie macie doświadczenia z czytelnictwem? Czy też uruchamiacie wodzę wyobraźni podczas zapoznawania się z książkami? Zdecydowanie polecamy wam taką formę rozrywki, która coraz bardziej odchodzi do lamusa.

Jeden komentarz w temacie “Dlaczego warto czytać książki?

Dodaj komentarz