Czy każdy klasyk musi być nudny?

Klasyki literackie kojarzą nam się głównie ze szkołą, kiedy byliśmy zmuszani do poznawania lektur szkolnych i wręcz wkuwania na pamięć tych, które były oznaczone gwiazdkę. Po takim pierwszym spotkaniu z klasykami na pewno niewiele osób jest chętnych, żeby po nie wrócić, ale jeśli się przekonamy, może się okazać, że natkniemy się na tytuł, który nas wciągnie, zaskoczy, a nawet przekona do innych klasyków.

Klasyki to nie są dzieła współczesnej literatury i zwyczajnie nie możesz oczekiwać od nich, że będą stały na poziomie, jaki lubisz najbardziej ze współczesnej prozy. Kiedyś każdy pisał w określony sposób, trzymając się z góry narzuconych ram i schematów, dlatego nie spotkamy się w nich z nowymi dla nas formami czy rozwiązaniami. Nie oznacza to jednak, że od razu jesteśmy skazani na zanudzenie się przy nich na śmierć. Nie możemy tylko kusić losu i sięgać po książki z gatunku, którego nie lubimy albo o tematyce, która nas nie interesuje, bo to oczywiste, że nam się ona nie spodoba.

Gdzie znajdziemy ciekawe lektury?

Poszukiwanie ciekawych książek możemy zacząć na przykład od miejskiego kiermaszu https://haloczestochowa.pl/w-czestochowie-trwa-kiermasz-z-okazji-dnia-kobiet/.

Podejście do klasyków powinno zależeć do tego, jaki mamy do nich stosunek. Jeśli w szkole średniej nie podobała Ci się absolutnie żadna lektura i wszystkie całkowicie Cię zmęczyły, to faktycznie klasyki mogą nie być dla Ciebie. Ale jeśli jakiś tytuł wspominasz nawet dobrze, to możesz zacząć do poznawania literatury powstającej w podobnym okresie. Dzięki temu będziesz cały czas obracać się wśród twórców piszących w podobny sposób. Nie bój się też odłożyć klasyka, jeśli nie czujesz się na siłach na kończenie go. Język czy sposób przedstawiania świata mogą być dla nas zwyczajnie nudne albo nieinteresujące.

Klasyki nie zawsze są nudne, ale musimy dobrze trafić. Nie możemy sięgać po książki, które już na pierwszy rzut oka się nam nie podobają i mieć nadzieję, że jakimś cudem je pokochamy. Zacznij od książek w gatunku, który naprawdę lubisz i staraj się go trzymać. Pamiętaj, że obyczajówki będą znacznie nudniejsze od kryminałów czy horrorów. Przy ich wyborze kieruj się przede wszystkim tym, jacy byli odbiorcy wtedy i co do nich przemawiało. Dziś zupełnie inaczej patrzymy na książki i gatunki, więc nie możemy oczekiwać, że pisarze dwieście lat temu pisali je dokładnie tak samo, jak nasi współcześni autorzy.