Co Nas stresuje? Gdzie szukać przyczyn? Cz. 2.

Przyczyny stresu mieszczą się w trzech kategoriach: społeczne, psychiczne i fizyczne. Jednak przede wszystkim sposób, w jaki reagujemy na bodźce środowiskowe, pozwala dostrzec różnicę. To samo zdarzenie może generować różne reakcje w zależności od typu osoby, która go doświadcza.

Na przykład przeprowadzka może być dla niektórych dużym źródłem stresu, ponieważ oprócz zmęczenia fizycznego i psychicznego oraz początkowo chaotycznej sytuacji, oderwanie się od starego kontekstu społecznego nie jest odczuwane z entuzjazmem odkrywania, ale ze strachem.

Oprócz traumatycznych wydarzeń, takich jak utrata bliskiej osoby, przyczyną stresu mogą być trudne sytuacje w miejscu pracy, problemy finansowe lub problemy w związkach. Stresu nie unikniemy również przez otoczenie, w którym znajdziemy negatywnych ludzi i bandażowanie głowy myślami wywołującymi złe samopoczucie.

Reakcja organizmu na stres

Odpowiedź na bodziec dzieli się na trzy fazy:

Faza alarmu: bodziec generuje poczucie czujności; ciało przygotowuje się, wprowadzając reakcję ataku i ucieczki, całkowicie niezależne od naszej woli. Ponieważ jest regulowane przez autonomiczny układ nerwowy. W tej fazie przyspiesza bicie serca, wzrasta ciśnienie krwi, dochodzi do hiperwentylacji i pocenia się.

Faza oporu: organizm stara się dostosować do sytuacji. W tej fazie wskaźniki fizjologiczne wracają do normy.

Faza wyczerpania: organizm nie jest już w stanie się przystosować, a zatem sam się bronić. To najniebezpieczniejsza faza. Przewlekły stres zmusza nadnercza do zwiększenia wydzielania kortyzolu – zwanego także hormonem stresu – powodując różnego rodzaju zaburzenia, w tym lęk i negatywny wpływ na układ trawienny, odpornościowy, hormonalny i rozrodczy.

O tym skąd wziął się termin stres przeczytasz w pierwszej części artykułu pod wskazanym linkiem https://www.wysylkowa.pl/stres-co-to-jest-jak-dziala-i-kilka-przydatnych-wskazowek-jak-lepiej-nim-zarzadzac-cz-1/